porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2896


 
 
291
   ...  
288
 
287
 
286
 
285
 
284
   ...  
1
 
 
JHtemat nr 308-2861
visibility czytano 184 razy

Ruchy termiczne okładzin na balkonach


Zgodnie z tablicą 2.2-3 na str. 282 współczynnik rozszerzalności termicznej k wynosi:
- beton zwykły - 0,012 mm/(mK),
- beton lekki - 0,008 mm/(mK),
- płyty granitu - 0,0088 mm/(mK),
- płytki gres - 0,007 mm/(mK),
- polimerobeton lekki - 0,008 mm/(mK),
- polimerobeton ciężki - 0,0012 mm/(mK).

Stąd różnica rozszerzalności między betonem a płytami granitowymi = 0,0032 a między betonem a płytami gres jest większa = 0,005 oraz różnica miedzy płytkami gres a płytami granitowymi = 0,0018.

W związku z tym nasunęły mi się pytania przy wykonywaniu balkonów:
1. Czy jastrych mineralny (PCC) np. StoCrete TG 108 (gęstość świeżej zaprawy 2,2 kg/dm3) może mieć rozszerzalność bardziej zbliżoną do betonu lekkiego lub polimerobetonu lekkiego? Dodatkowo hydroizolacja np. StoCrete FB też zawiera polimery. Czy wtedy jest to dodatkowa zaleta do stosowania pod płytki jastrychu mineralnego (PCC) zamiast typowego betonu?
2. Co lepiej stosować gres czy granit, szczególnie na balkony? Wydaje się że na skutek mniejszej różnicy rozszerzalności między granitem a podłożem betonowym występują mniejsze naprężenia (chyba z powodu mniejszych zmian długości w poziomie) w warstwie kleju, który teoretyczne mógłby być mniej elastyczny?
3. Co wynika w kwestii fug? Płyty granitowe rozszerzają się bardziej niż gres ale czy mniejsza różnica rozszerzalności w stosunku do podłoża betonowego w pewnym stopniu tego nie skompensuje?
4. Czy grubość fug ma znaczenie? Przy płytkach gresowych które są cienkie – fuga może mieć 7-8 mm, natomiast przy płytach granitowych gr. 20 mm kilka razy więcej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony budowa domu jednorodzinnego płytki i płyty okładzinowe porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019temat nr 308-2860
visibility czytano 133 razy

Uzupełnianie zbyt dużych szczelin w ościeżach stolarki


Witam, Panie Jerzy 
chciałbym zapytać o trzy dość powiązane tematy dot. obróbki i zmiany wysokości otworu drzwiowego.

Pytanie 1: Czym obrobić górę okna ok. 5 cm? Otwór okienny był za duży do okien które zostały zamówione. Producent najpierw określił że wysokość okien jest w stanie wykonać pod otwór wykonany specjalnie pod niego a po czasie poinformował że nie jest wstanie tych okien wyprodukować (problem z maszyną – zmniejszył ich wysokość o 5 cm). I tak okna zostały założone. Z zewnątrz i z wewnątrz mamy oryginalne taśmy i pianę.

Pytanie czym obniżyć, co dokleić by później można było położyć na to tynk cementowo-wapienny? Zaznaczam że nad każdym oknem jest zamontowane gotowe nadproże betonowe.

Pytanie 2: Ta sama sytuacja w jednych drzwiach wejściowych. Nadproże za wysokie do zamówionych drzwi. Co można przykleić by później można było nałożyć tynk cementowo wapienny?

Pytanie3: Pod oknem kuchennym mamy podobną sytuację, co położyć, przykleić na murze a później na to dokleić parapet ale tak by można było to pokryć tynkiem cementowo wapiennym?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna porady inwestorom porady wykonawcom

Saper75temat nr 308-2859
visibility czytano 145 razy

Obrobienie stropu wokół klatki schodowej na najwyższej kondygnacji


Dzień dobry Panie Jerzy,

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu. Jak wykończyć krawędź otworu schodowego, w stropie żelbetowym-monolitycznym, przed tynkowaniem (tynk tradycyjny) oraz układaniem jastrychu cementowego?
Chciałbym zabezpieczyć krawędź otworu schodowego, zanim tynkarze zaczną tynkowanie (tynki tradycyjne CW). Chcę żeby tynkarze mogli wytynkować ściany klatki schodowej, możliwie jak najwyżej. Jeśli to możliwe aż do listwy wykończeniowej, kończącej panele podłogowe. A także zrobić barierę graniczną dla układanego następnie jastrychu cementowego.
Warstwy podłogi to: 11cm styropianu (5+6cm), 7-8cm jastrych (z rurkami ogrzewania podłogowego), ok 2-3mm podkład pod panele podłogowe, 10-12mm panele podłogowe.
Widziałem jak człowiek na YT wylał wąskie szalunki, wzmocnione prętami, kotwionymi kotwą chemiczną w stropie. Myślałem też o ew. obmurowaniu tego otworu bloczkiem betonowym lub cegłą z silikatu. Myślę jednak że w wylanym betonie bezpieczniej będzie wiercić (prawdopodobnie na wylot do stropu) otwory do mocowania balustrady. Nie wiem też jaką wysokość powinien mieć domurowany "murek". Żeby nie było potem problemu z ułożeniem paneli podłogowych jak najdalej w stronę otworu schodowego. Zakładając że ten "murek" będzie miał 10cm szer. na tym odcinku (na wierzchu "murka") powinienem pozostawić tylko miejsce na 3mm podkładu pod panele + grubość paneli (10-12mm). Czyli górna powierzchnia tego "murka" powinna być równa wysokości jastrychu. Chyba że się mylę. Oczywiście pomiędzy jastrychem a "murkiem" znajdowałby się pasek pianki dylatacyjnej. Takiej samej jak tej wychodzącej na ściany. Żeby "pracujący" pod wpływem ogrzewania podłogowego jastrych, nie napierał na "murek".
Proszę o poradę w rozwiązaniu problemu. Chyba że temat był już omawiany ale go przeoczyłem.

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane schody porady inwestorom porady wykonawcom domy jednorodzinne

Jasiu300temat nr 308-2858
visibility czytano 154 razy

Posadowienie fundamentów budynku podpiwniczonego w gruncie trudnoprzepuszczalnym


Jestem przed podjęciem decyzji odnośnie fundamentu domu z podpiwniczeniem.
Poniżej zamieszczam wycinek z opinii geotechnicznej:
"Warunki hydrogeologiczne:
Podczas badań terenowych w otworze geotechnicznych nr 2 nawiercono poziom wód gruntowych na głębokości 3,1 m ppt. Zwierciadło wód podziemnych miało charakter naporowy i stabilizowało się na głębokości 2,2 m ppt. W tym samym otworze zaobserwowano sączenie wody na głębokości 2,0 m ppt. na stropie glin piaszczystych.
Po intensywnych opadach atmosferycznych i roztopach w gruntach piaszczystych podścielonych utworami spoistymi mogą występować wody przypowierzchniowe potocznie zwane podskórnymi. Generalny przepływ wód gruntowych poziomu czwartorzędowego następuje w kierunku zachodnim do osi koryta strumienia Młynówka.
Wnioski:
5.1. W podłożu terenu przeznaczonego dla lokalizacji projektowanej inwestycji występują grunty nośne lecz o zróżnicowanych właściwościach geotechnicznych. W projektowanym poziomie posadowienia znajdują się grunty spoiste, warstwy A2.
5.2. Ustabilizowane zwierciadło wód podziemnych występuje na głębokości 2,2 m ppt. Nie wyklucza się wystąpienia wód zawieszonych na glinach zwłaszcza po intensywnych opadach i w czasie roztopów.
5.3. W miejscu podpiwniczenia budynku potrzebne będzie obniżenie poziomu wód gruntowych na czas budowy obiektu. Pompowania należy przeprowadzać w taki sposób, aby nie następowało wymywanie drobnych cząstek z podłoża gruntowego. Przybliżone współczynniki filtracji przyjęte z publikacji branżowych wynoszą:
- dla piasków drobnych k = 4 m/d
- dla piasków średnich k = 8 m/d
5.4. Podziemne części obiektu należy zabezpieczyć odpowiednią izolacją przeciwwilgociową oraz zastosować dla fundamentów materiały odporne na
agresywność środowiska wodnego.
5.5. Jeżeli w fazie projektowania wyniknie, że grunty wysadzinowe warstw A1 – A3 będą w obrębie płyty fundamentowej powyżej głębokości przemarzania to należy w trakcie robót ziemnych usunąć je i wymienić na przepuszczalne kruszywo z mechanicznym zagęszczeniem nasypu.
5.6. Ze względu na punktowy charakter badań, nie można wykluczyć nieco bardziej złożonej budowy geologicznej w rejonie inwestycji.
5.7. Po odsłonięciu podczas prac ziemnych gruntów gliniastych należy nie dopuścić do gromadzenia się wody na dnie wykopu, gdyż może to spowodować uplastycznienie się gruntów. Zasypki fundamentów powinny być dokładnie ubite z ewentualnym zabezpieczeniem przed dopływem wód opadowych pod fundament.
5.8. Jeżeli w trakcie budowy w poziomie posadowienia stwierdzone zostaną grunty nasypowe lub słabonośne, to należy je wymienić na kruszywo przepuszczalne i dogęszczać warstwami lub wymienić na chudy beton.
5.9. Zasypki fundamentów powinny być dokładnie ubite z zabezpieczeniem przed dopływem wód opadowych pod fundament.
5.10. Dla obszaru Olesna strefa przemarzania wynosi 1,0 m ppt.
5.11. Parametry geotechniczne gruntów do obliczenia nośności podłoża zestawiono w załączniku nr 04.
5.12. Prace ziemne tj. odbiór podłoża gruntowego w wykopach oraz kontrola zagęszczenia zasypek i nasypów powinny być prowadzone pod nadzorem geotechnicznym.
5.13. Według PN-B-06050:1999 występujące w podłożu grunty należą do 1, 3
i 4 kategorii urabialności."

Projektant sugeruje dwie możliwości:
a) ściany fundamentowe wykonane z bloczków fundamentowych + rdzenie żelbetowe. Zabezpieczenie przerwy roboczej pomiędzy płytą fundamentową a ścianą fundamentową w systemie pentaflex.
b) ściany fundamentowe wykonane z żelbetu. Pełne zastosowanie systemu pentaflex.

Proszę o podpowiedź, która wersja lepiej się sprawdzi w moich warunkach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom piwnice hydroizolacje

dingleberriestemat nr 308-2857
visibility czytano 184 razy

Skancerowany beton podkładowy podłogi na gruncie


Witam,
Proszę o określenie sposobu naprawy złuszczonego betonu podkładowego w domku jednorodzinnym. Beton wylewany w 2022. Warstwy podłogi na gruncie nie zostały wykonane zgodnie z fizyką budowli.
Pospółka zagęszczona do Is=0,97. Klasa betonu B15. Beton z lokalnej betoniarni, wylewany przy pomocy pompy, zagęszczany wibratorem. Beton wylewany pod koniec listopada w temp. +1 oC, w nocy -3 oC. Beton nie został nakryty folią.
Po 4 dniach beton został pokryty warstwą śniegu a temp. spadła do ok-1 oC i utrzymywała się na tym poziomie. Po dwóch tygodniach temp. spadła poniżej -5 oC. Po 6 dniach od wylania betonu na beton postawione zostały bloczki silikatowe.

Proszę także o informację odnośnie kolejnego etapu czyli hydroizolacji, czym i w jaki sposób wykonać?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze betony zwykłe porady inwestorom porady wykonawcom podłogi

Kottemat nr 308-2856
visibility czytano 190 razy

Rury spiro do wentylacji mechanicznej na poddaszu


Panie Jerzy 
które rury z poniższych będą lepsze do wentylacji hybrydowej?
https://sklep-wentylacyjny.pl/pl/p/Art.-1100-4-Kanal-okragly-fi-100mm%2C-dl.-100cm/241
https://sklep-wentylacyjny.pl/pl/p/Kanal-spiral%2C-fi-100mm%2C-dl.-150cm/402
Dodamże rury będą biegły na poddaszu nie ogrzewanym

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wentylacyjne porady inwestorom wentylacja mechaniczna

underground1sttemat nr 308-2855
visibility czytano 121 razy

Murowany komin nad stropodachem płaskim


Dzień dobry,
Szukam optymalnego rozwiązania na murowanie komina na dachu żelbetowym płaskim. Dach tradycyjny, budownictwo wielorodzinne. Dotąd kominy były projektowane z gazobetonu (nieocieplone w ogóle) i nakryte żelbetową czapką, z ich boków wyprowadzaliśmy wszelkie przewody. Teraz pojawił się temat izolacyjności cieplnej i potencjalnego mostka na połączeniu komin - strop. W związku z tym sugestia jest taka, by wykonywać je z bloczków Ytong Energo, ale to je znacznie pogrubia (przynajmniej 8cm każdy bok). Czy da się to wykonać inaczej - np stosując jakąś przekładkę technologiczną, by dalej murować z bloczka gazobetonowego 8cm?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominy porady wykonawcom

kpmtemat nr 308-2854
visibility czytano 118 razy

Jaki zasobnik do c.w.u.?


Dzień dobry,
Stoję przed wyborem zasobnika c.w.u. ogrzewanie kocioł na pellet. Bardziej do kotłowni pasowałby zasobnik poziomy - większa oszczędność miejsca, pionowy też można zainstalować. W ofercie są zasobniki z wężownicą i dwupłaszczowe, który rodzaj zasobnika należy wybrać?
Drugie pytanie to jak ustalić pojemność zasobnika.

pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy jednorodzinne eksploatacja budynków energochłonność instalacje c.w.u. porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom zasobniki ciepła

Bociek1313temat nr 308-2853
visibility czytano 370 razy

Efekty dyrektywy EPBD


Panie Jerzy, 
1. Jeśli po 2040 roku, nie będzie można używać paliw kopalnych do ogrzewania domu, czyli zlikwidowane będą piece gazowe i węglowe, to jaką alternatywę ma przysłowiowy Kowalski, aby rachunki za energię elektryczną, nie zrujnowały domowego budżetu, a koszty inwestycyjny poniesione przy wymianie pieców były optymalne i czas zwrotu z inwestycji najkrótszy?

Zaznaczę, że dyrektywa nie jest jeszcze wprowadzona w życie i czeka na zatwierdzenie (lub nie).

2. I drugie pytanie. Planując budowę nowego domu, powinniśmy już brać pod uwagę, że taka dyrektywa może być wprowadzona i już teraz dostosować źródło ciepła do jej wymagań?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne ekologia eksploatacja budynków porady inwestorom

Saper75temat nr 308-2852
visibility czytano 136 razy

Gładzie na tynku cem-wapiennym


Dzień dobry panie Jerzy.

Mam pewien problem. Zleciłem wykonanie tynków CW tradycyjnych tj. mieszanych na budowie: piasek, cement, wapno, woda. Podawanych maszynowo - podajnikiem. Tynkarze mieli przetrzeć ściany na gotowo przy użyciu piasku kwarcowego + wapno + odrobina cementu+woda. Ustalone było że żadne dodatkowe środki (szczególnie na bazie gipsu) nie wchodzą w grę. Nadszedł czas rozpoczęcia prac. Tynkarz zakomunikował mi, że ponieważ ściany są wykonane z silikatów i bardzo chłoną wodę, przez co zaprawa z piaskiem kwarcowym będzie za szybko wysychać i zamiast wapna i cementu, musi użyć piasku kwarcowego zmieszanego z gipsową gładzią szpachlową (Dolina Nidy).
Zaproponowałem zagruntowanie ścian, w celu wyrównania chłonności podłoża. Oznajmił ze już tak robił i to nie zdaje egzaminu. Stanęło na tym że piwnica ma być zatarta tradycyjnie bez gipsu (ponieważ jest z bloczka i to przecież piwnica!). Sufity na parterze także. Ale ściany na gipsie.
Moje pytanie: Jakie są minusy takiego rozwiązania. Czy jest sens robić tynki CW tradycyjne i wykańczać je gipsem? Niestety zmiana tynkarza nie wchodzi za bardzo w grę.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki tynki cem-wapienne gładzie porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
291
   ...  
288
 
287
 
286
 
285
 
284
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.